Shopping Trip Performance Task
It's time to plan a trip to the market to explore comparing costs by planning a meal. This multi-grade level unit explores coins and then uses the value to plan a meal for 5 or even 20 people. Multiple options are provided to allow students to complete this activity in a variety of ways- whether only working with coins or using multiplication to determine the final cost.
PDF Format
This document includes a lot of graphics to print from Canva. If you have any printing issues, let me know, and I will do my best to get you another version.
$10.00Price